header photo

13 Mart 2011 Pazar

elektronik marketler bizi s.kiyormuş afedersin!

Epeydir arıza yapması an meselesi olan çamaşır makinemiz en sonunda havlu attı. Zaten o atmasaydı, ben onu atacaktım. Nitekim, hasıl olan çamaşır makinesi ihtiyacını karşılamak için detaycı bünyemin dürtmeleriyle araştırmalara giriştim. En dayanıklı marka hangisiydi? En uygun fiyat neredeydi? En iyi servis kimdeydi? En ekonomik/çevreci makineyi kim üretiyordu? Bu ve benzeri onlarca soruyu bir kaba koyup karıştırdım, sonra bir dikişte yuttum. Ani değişikliklere hep kaba tepkiler veren bünyem sarsıldı. Bu görev benim için zor olacaktı belli ki!

İnternetteki forumlar, şikayet siteleri, bloglar, gazete ilanları, arkadaş görüşleri, çevremdekilerle yaptığım mini anketler, gezip dolaştığım onlarca mağaza, konuştuğum bir o kadar satış görevlisi... hepsinin sonunda (ki yaklaşık 2 hafta sürdü) son kararı verdim. Ya Bosch olacaktı, ya da Siemens! Ve fakat ortada ciddi bir soru daha vardı: Bosch'u Siemens mi üretiyordu, yoksa Siemens'i mi Bosch üretiyordu. İşte bütün mesele bu olmak üzereydi ki... İçimdeki detaycı canavar bile infilak etti. İkisinden aynı özelliklere sahip olup, en ucuzu hangisiyse o alınacaktı.

Derken farklı bir muamma çıktı karşıma. İşte yazının başlığı da bu muammayı özetliyor. Büyük marketler çıktığından beri geleneksel bayilerden alışverişe pek sıcak bakmıyorum. Çünkü bu dallamalar (bkz. Siteler esnafı) bende hep "tuttuğunu s.kmeyi kendine motto edinmiş, bıyıklı ve göbekli, tezgah arkasında lahmacun yiyen tipler" izlenimi bırakmıştır. Neyse fazla uzatmayayım, önce alışveriş merkezlerindeki birkaç bayiyi gezdim, internet fiyatlarına baktım, sonra da MediaMarkt, Darty, Electroworld vb. mağazaları dolaştım. Karşılaştığım sonuç korkunçtu: Bu dev uluslararası zincirler de bizi tıpkı kıllı bayiler gibi s.kiyorlardı afedersin! Aşağıdaki özet diyalog zaten şaşkın olan bünyemi çok pis sarstı:

(Yer: MediaMarkt)
Satıcı kız: İyi günler, hoş geldiniz...
Ben: Merhaba. Şu makineye bakıyorduk ama fiyat burada bayağı yüksekmiş (1359 TL). Siemens bayisi 1240 TL fiyat verdi az önce.
Satıcı kız: Fiyatlarda yardımcı oluyoruz.
Ben: Nasıl yani? Bu fiyatlardan indirim mi yapıyorsunuz?
SK: Evet. Şefimle konuşup size döneyim hemen.
(1 dk sonra)
SK: Biz de 1240 TL'ye inebiliriz. (10 taksit)
Ben: Hadi ya. Orada 12 taksit yapıyorlar.
SK: Biraz bekletebilir miyim?
(1 dk. daha sonra)
SK: 1200 TL'ye verebilirim.
Ben: (İçimden: Hass.ktir, keşke 1000 TL'ye veriyo Siemens deseydim!)
Ben: Tamam, nereye ödüyorum?

Nitekim a dostlar, sahibinden.com'daki araba ilanlarına "pazarlık sünnettir" yazan abiler haklıymış. MediaMarkt bile imana gelmiş, pazarlık yapmaya başlamış!

Sonuç: Siemens'in 8 kg kapasiteli çamaşır makinesini (modelini hatırlamıyorum, alengirli bişey) 1200 TL'ye (10 taksit) aldım. Detaycı ruhum hafifildi. Ama bir gün sonra başka detaylarla daha da ağırlaşacağının sinyallerini de o gün verdi. Sırada yeni bir görev vardı: evdeki koltuk takımlarını yenilemek... Onu da ayrıca yazarım!

1 dedi bi başkası:

Duzenliyorum dedi ki...

hadi güle güle kullan! ama bu pazarlık olayını bilmiyodum, süpermiş.